Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Suspektní diagnóza je podezření na určité onemocnění. Uvádí se v případě, kdy ještě není potvrzena konečná diagnóza. Viz také diagnóza, konečná diagnóza.

Konečná diagnóza se stanoví na základě výsledků laboratorních a přístrojových vyšetřovacích metod. Viz také diagnóza, suspektní diagnóza.

Diagnóza má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: proces správného rozpoznání nemoci a jejího pojmenování – tedy prakticky totéž, co označujeme pojmem diagnostika, samotné pojmenování nemoci (například ve větě „u pacientky byla stanovena diagnóza epilepsie“). Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz diagnóza, diagnostika apod.

Diferenciální diagnóza je návrh několika možných diagnóz na základě konkrétních příznaků. Jedná se o návrh různých diagnóz (nemocí) s podobnými příznaky. Příkladem č. 1 je diferenciální diagnóza bolesti na hrudi, která může být způsobena infarktem myokardu, zápalem plic, úrazem apod. Příkladem č. 2 je diferenciální diagnóza kašle, který může být způsoben zánětem průdušek, chřipkou, chřipce podobným onemocněním, angínou, astmatem apod. Terminologická poznámka: Někdy se používá pojem diferenciální diagnostika, což znamená „zvažování diferenciální diagnózy“. Z ryze praktického hlediska však mezi diferenciální diagnostikou a diferenciální diagnózou není velký rozdíl, proto bývají oba pojmy často vzájemně zaměňovány. Viz také diagnóza, diagnostika.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků